HIP-HOP A hip-hop Amerikban, a gett negyedekben szletett meg a sznes brek vilgban, majd Eurpban is divattrendd vlt. Egyre tbben rappeltek s egyre tbb falat dsztett graffiti. A hip hop sokak szmra nemcsak divat, de letforma is egyben.
Zene Rap gyben elg nehz eligazodni a rocktrtneti lexikonokban s szcikkekben. Kezdetben szinte ismeretlen alternatv ("fldalatti") kiadk jelentettk meg a felvteleket. Annyi biztos, hogy 1979-ben a Sugarhill Gang mr szerepelt a nemzetkzi sikerlistkon Rappers Delight cm dalval, s ezzel taln k tettk le e stlus alapkvt. Azta viszont tart az radat. A magyarzat egyszer: a rap egyfajta szelepet jelentett mindazok szmra, akiknek volt mondanivaljuk, s a rap segtsgvel knnyebben kifejezhettk azt. gy akr utcaklykkbl is lehetett sztr. Szmos vltozata alakult ki e stlusnak a kemny, agresszv gengszter-raptl kezdve egszen a guru-rapig. A divathullm Magyarorszgot sem kerlte el. Szmos sikeres zenekar tanskodott errl: Raplk, FLM, Hip Hop Boys s mg sokan msok. A stlus szerves rsze az improvizls. Egy igazi rapper brmilyen tmban remekl tud rgtnzni. Ez a szabadsg a rap legnagyobb vonzereje! Hogy jobban lssuk a zene fejldst, kvetkezzen egy rvid idrendi ttekints a fontosabb vszmokkal s esemnyekkel.
A hip-hop zene gykereit egyesek egszen az 1920-as vekig vezetik vissza, amikor megszletett az els blues felvtel, mely sszekapcsolta az afrikai s az amerikai zenei hagyomnyokat. Ugyanebben az vtizedben jelentek meg az els olyan felvtelek, melyeknek mr mondanivaljuk is volt. A '30-as vek blues eladi alapoztk meg a ksbbi Rhythm and Blues fejldst. Az els rapnek nevezhet dal 1939-ben jelent meg Boo Boo La La cmmel. 1944-54 kztt a hbor utni gyors fejlds rsze lett a Chuck Berry s ms eladk ltal alkalmazott dupla ritmus R&B, amit ksbb rock-n-roll nven ismert meg a nagyvilg. A '60-as vekben jtt divatba a gengszter stlus, mely az elbeszl rszeket kerkcsikorgssal s puskaropogssal sznezte. 1970-hez kthet a hip-hop ttrjnek nevezett banda, a Last Poets felbukkansa, akik kevertk az lbeszdet, a jazz dobot s az instrumentlis (hangszeres) zent. 1973-ban ltott napvilgot Stevie Wonder: Living for the City cm dala, mely j stlust, a soult mutatta be a kznsgnek. A dalnak politikai zenete volt, s az j trendeknek megfelelen keveredett benne a zene s az utca zaja. A '70-es vek msodik felnek jellemzje a jamaikai reggae kialakulsa a New York krnyki terleten, s a disco trhdtsa s uralma, mind a rdi hullmain, mind a klubok vilgban. Megjelentek a szintetikus zene els kpviseli is (pl. a nmet Kraftwerk) elssorban Eurpban, mely alapot biztostott a ksbbi electro-funk stlusnak (pl.: Afrika Bambaataa). Az vtized utols veiben New York krzetben tartottk meg az els utcai party-kat, ahol DJ adta a zent, s aki alkalomadtn rappelgetett is. 1979 volt a Sugarhill Gang: Rappers Delight cm szmnak ve, ami ekkor kerlt az rdeklds kzppontjba. 1980-ban lpett sznre az els ni egyttes, a Sequence, s kerlt a listkra utat nyitva ezzel a ksbbi formciknak, nekesnknek s olyan ni rap bandknak, mint a Salt-n-Pepa. 1981-ben rgztettek lemezre els zben DJ scratch-elst. A kvetkez vekben a stlusok egyre jobban keveredni kezdtek egymssal jabb s jabb vltozatokat hozva ltre a zenei palettn. 1982-ben jelent meg az els techno-funk, majd 1983-ban az els hip-hop s jazz keverkbl szletett dal. De ugyanennek az vnek ksznhetjk a hip-hop / dance stlust is. 1983 jelentette a rgi iskola vgnek a kezdett, amikor is feltnt a sznen a Run D.M.C. nev egyttes. 1984 az els hip-hop bandkbl ll turn, mely a stlus npszerstst tzte ki clul. Ezen a Run D. M. C. mellett fellpett a Kurtis Blow, a Whodini, a Fat Boys s a Newcleus is. Szintn ebben az vben jtt ltre az els kizrlag rap zenket szr rdiad Los Angelesben. 1985 a Salt-n-Pepa debtlsnak ve volt. 1986-ban a hip-hop betrt a pop listkra, az MTV-be s egyb mdikba is a Run D. M. C. Aerosmith feldolgozsval, a Walk This Way-jel. Vgl 1988 volt az igazi gengszter rap trhdtsnak ve.
Graffiti A graffitikkel a fiatal kpzmvszek ugyancsak megteremtettk a sajt festsi stlusukat. Nluk a szrdoboz helyettesti az ecsetet s a palettt, a mterem pedig az utca, a vonatok, ?, az egsz vilg. Mindez persze sok orszgban tilos. Klfldn - ha elkapjk az ilyen festkszr mvszeket - pnz- vagy brtnbntets vr rjuk. Az alkotsok motvumai rendkvl sokflk: a legcikornysabb karakterektl (nevek kezdbeti) egszen a gigantikus festmnyekig mindnek megvan a maga sajtossga.
Tnc Prhuzamosan az j zenvel kialakult - ugyancsak utckon - egy sajtos tncstlus is, amelyet a tnc jellege, ltvny, mozgssorai alapjn breaknek neveztek el. A breaktncos - egyedl vagy csoportosan - a legfantasztikusabb pzokba, figurkba tekeredik, "trik" bele, s amennyiben ksztetst rez, akr a feje tetejre llva is forog a fldn. Ma mr ez a szabad tncforma is mvszett alakult t. Szmos stlusvltozata ltezik, melyekbl vilgbajnoksgokat is rendeznek. Kezdetben azonban a break sem aratott osztatlan sikert. 1980-ban pldul letartztattk a High Times Crew banda tagjait, mert a washingtoni metr terletn mutattk be tnctudsukat a kznsgnek. A breakbl fejldhetett ki a hip-hop s a funky mint tncstlus, melyeket az eurpai kznsg fknt a TV csatornin keresztl ismert meg. A video-klippek jl ismert koreogrfii s mozdulatai nagyrszt ehhez a kt stlushoz kthetek. A hip-hop s a funky kzti klnbsg taln mg nehezebben megfoghat, mint a zenben. A funky sokkal inkbb "fekete" zene s tnc, mg a hip-hop ma mr inkbb a fehrek stlusa. A funky lgyabb, kicsit lassabb zenjt tkrzi a tnc is: lgyabb, kerekebb, lazbb mozdulatok alkotjk, a hangsly a lent van, kevs benne az akrobatikhoz kzelt elem. Ezzel szemben a hip-hop egy kemnyebb, szgletesebb vltozat, ahol a mozdulatok hangslya fent van, a tncosok ugrlnak, alkalomadtn a fldn fetrengenek. Mint a breaknek, ugyangy a hip-hopnak is megvan a versenyvltozata. A hivatalos versenyeken a tncosok tbb kategriban indulhatnak. A kategrik szablyai sokban hasonltanak egymsra, de j nhny dologban klnbznek is egymstl.
Karnevl Tnciskola
www.tanctanfolyam.hu |